Waluty, o których mogłeś nie słyszeć.

Ciekawy/a?

 

 

Przyjmijmy, że walutą jest wszystko to, czym możemy wymienić się za jakąś rzecz lub usługę. Pozwól, że na wstępie zadam Ci kilka pytań.

 

  • Czy wiesz, że gdy nie sprzedajesz komuś usługi, to nie stwarzasz sytuacji w określonym czasie?

 

  • W takim wypadku, jeśli zdecydowałbyś się sprzedać usługę, co musiałbyś zainwestować oprócz pieniędzy?

 

  • Czy wystarczy Ci czasu i pieniędzy, aby w pełni efektywnie sprzedać usługę?

 

  • Jakich walut jeszcze nie poznałeś … ?

 

Nie znasz odpowiedzi? Nie przejmuj się. Zaraz Ci wszystko wyjaśnię. O to trzy podstawowe waluty, których jeszcze nie poznałeś. Czym one są i jak są zależne od siebie?  Waluta – jako czas, waluta – jako zdrowie, waluta – jako pieniądz. Waluta ma różne formy. Czy jesteś przywiązany do którejś z nich? Brak niektórych form przeszkadza w gromadzeniu innych form. Czy zdajesz sobie sprawę z różnicy pomiędzy walutami, które wymieniłem wyżej?

 

To jasne, że…

Pieniądz jest jedną z podstawowych walut, chociaż celowo umieściłem go w ostatniej pozycji. Dlaczego? Otóż to waluta, która ma mniejsze znaczenie od waluty czasu i waluty zdrowia. Pieniądz jest potrzebny, dlatego znajduję się na tej liście, ponieważ potrzebny jest do realizacji wielu zadań.

Teraz przyjrzymy się walucie czasu. To czas, który musisz inwestować w każdą sytuację. Każda sytuacja, w której wykonujesz zadania, okrada Cię z czasu. Co jeśli licznik waluty czasu na Twoim koncie wyniósłby 0? Oznaczałoby to śmierć. Zatem, czy wtedy zarobisz pieniądze? Nie. Bez odpowiedniej sumy czasu, nie zrobisz nic. Zarabiasz pieniądze? To dobrze, bo jeśli waluta czasu na Twoim koncie spadnie do 0, to nie wykorzystasz ich. Czas jest główną walutą. Jeśli nie ma czasu, to nie ma nic. Bez tejże waluty, na nic zda się waluta pieniądza i waluta zdrowia.

Jedna waluta jest zależna od drugiej mniej lub bardziej. Co z walutą pieniędzy, jeśli brak Ci waluty zdrowia? Jeśli brak Ci waluty zdrowia, stajesz się chory.  W stanie choroby nie będziesz produktywny w pracy, albo w ogóle nie będziesz pracował. To oznacza, że trudno Ci będzie o walutę pieniądza, w sytuacji braku waluty zdrowia. Czy rozumiesz już, że od czasu zależna jest każda waluta? Jeśli masz za mało waluty zdrowia, nadal masz czas. Jeśli nie masz czasu, to jesteś martwy.

 

Przejdźmy dalej.

 

Gdy udajesz się do pracy, to w okienku przy kasie wpłacasz przykładową dniówkę czasu o wysokości np. 8 godzin. Godzina ma 60 minut, więc wpłacasz czas o wysokości 480 minut. W pracy zwraca Ci się jedynie 80-100 zł za wydany czas. Jaką wartość na rynku, w tym wypadku ma 100 zł ? Czy równa się to 480 minutom? Ile czasu może się nam zwrócić podczas kupna już gotowych wyrobów, np. chleba? Czy zwrot będzie proporcjonalny do czasu, który wydaliśmy?

Jeśli wydajesz za dużo czasu, a pieniądze zwracają Ci się nie proporcjonalnie do sumy czasu, to jesteś w miejscu ryzyka. Pamiętaj, że 0 na koncie czasu, to śmierć.

Jeśli podstawową walutą jest czas, używaj roztropnie innych walut. Gdy płacisz czasem, nie wpadaj w długi. To niebezpieczne. Nie trwoń swego czasu. Spójrzmy na rynek pracy i pracowników. W nim przewodnim tematem rozmowy jest waluta pieniądza. Czemu pomija się walutę czasu i zdrowia? Czy możemy mówić wyłącznie o jednej walucie, gdy wszystkie są od siebie zależne? Nie. Nieroztropne korzystanie z waluty czasu i waluty zdrowia osłabia naszą produktywność w zarządzaniu walutą pieniądza. Szefowie nieświadomi własnych długów, w końcu bankrutują.

 

 Czy więc czas jest Ci potrzebny?

  • Owszem jest. Bez niego nie ma potrzeby, bo nie żyjesz.

Czy waluta zdrowia jest Ci potrzebna?

  • Tak, aby wykorzystywać efektywnie czas i pieniądze. Duża suma zdrowia na koncie zadba o Twój układ nerwowy i kreatywność.
  • Nieświadomość roztropnego używania waluty zdrowia i czasu na rynku pracy wpływa na pracowników. Efektem tego jest mniejsza produktywność.

Czy chcesz mieć produktywnych pomysłodawców i pracowników?

  • Chcesz ludzi, którzy będą wprowadzać innowacje na rynek? To naucz ich jak roztropnie korzystać z podstawowych walut, które wymieniłem.

Czy warto, podzielić się tym, co przeczytałeś z innymi?                                            

  • Warto, ponieważ pomożesz w ten sposób obecnemu sytuacji na rynku pracy.

 

Dzięki zrozumieniu zależności pomiędzy omawianymi walutami, możemy postawić zaspane społeczeństwo na nogi i obudzić w nim nowe pokłady kreatywności.

 

Gdy kupujesz łóżko, skorzystaj również ze snu.

 

Jeśli chcesz poruszyć sprawy innych walut, o których nie wspomniałem. To chętnie zbuduję z Tobą nową perspektywę. Zapłacę czasem, aby wykupić sytuację. Chcesz omówić temat w większym zakresie lub zadać pytanie? Napisz. Spodobał Ci się artykuł? Jeśli tak, to zostaw swoją opinię. Będę dzielił się z Tobą nowymi pomysłami na bieżąco.

 

Zapisz się na newsletter.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *