To nie technologia jest zła.

Technologia sama w sobie nie jest problemem. Technologia może służyć ku dobremu. Jeśli twórca jakiegoś urządzenia jest w porządku i zauważy, że jego urządzenie nie jest bezpieczne dla ludzi. Nie pozwoli sobie na to, aby w takim stanie było sprzedawane. Jeśli nawet czegoś nie zauważy, a jakaś grupa naukowa zwróci mu uwagę i pokaże sensowne badania na temat jego szkodliwości, to zapewne taki twórca, który jest w porządku, zrobi coś z tym faktem. No a my mamy wtedy bezpieczniejsze zakupy. Są twórcy technologii, którzy są w porządku i owszem. Jednak, skąd mamy wiedzieć, czy nasz sprzęt wyszedł spod uczciwych rąk?

 

Czy wszyscy są uczciwi? Jak to jest? I dlaczego technologia może okazać się problemem?

 

Problem jest, gdy za urządzeniami stoją ręce złych ludzi. Tacy dla zysku, nie cofną się przed niczym. Zdrowie ludzi przestaje być ważne, a ważna staje się sprzedaż i to w dużej ilości. Źli ludzie mają tendencje do tego, że gdy są u władzy, mogą ignorować niezależne grupy naukowe i badania np. potwierdzające szkodliwość ich sprzętów. Co gorsza, tacy są w stanie nawet fałszować wyniki badań i być zagrożeniem dla życia uczciwych naukowców.

Jeśli chodzi o naukowców, dzielą się na dwie grupy. Jedni stoją murem za etyką moralną i jeśli wiedzą, że coś nie jest dobre dla ludzkości, to za żadne pieniądze, nie dadzą się namówić na współpracę ze złymi ludźmi. Są też i tacy, którzy są w stanie sprzedać swoje umiejętności za pieniądze i nie obchodzi ich reszta. Taki wałek.

Ludzie u władzy mogą wykupywać prawa do niektórych dzieł technologicznych i np. dokonywać własnych modyfikacji. To znaczy, że nawet bezpieczne urządzenie, można zmodyfikować i nadać mu już niebezpieczne cechy. Media Ci tylko dają informację i reklamy, ale nie wiesz kto za tym wszystkim stoi i kto tym kieruję. Nigdy nie masz pewności, do jakich celów ktoś używa konkretnych narzędzi. Dobrze być ostrożnym i nie przesadzać z zaufaniem.

Prawa rządzące tym światem i tematem o którym pisze, są proste. Złe ręce trzymając karabin — mogą Cię nim zabić i okraść, zaś dobre mogą użyć go, aby obronić Twoje życie, zamiast je niszczyć. Te same zależności rządzą całą technologią. Wielu naukowców się przekupuje za grube pieniądze, a tacy tańczą jak, im zagrają. Wielu ludzi można kupić, a wraz z nimi ich umiejętności. Od lat historia pokazuje historię szaleńców pragnących kontroli nad ludźmi.

Skoro od lat, takie incydenty mają miejsce. To na jakiej podstawie, możemy odrzucać wszystkie logiczne argumenty? Sugerujące nam, abyśmy nie przesadzali z zaufaniem do ludzi ; których nie znamy rzeczywiście, a jedynie z ekranów? Od zawsze zdarzały się incydenty w historii Państw, takie że jeden wysoko postawiony osobnik, eliminował drugiego osobnika i przejmował jego projekt.

Tu toczy się walka, w sieć wypuszczane są informacje niezależne od złych ludzi, od zwykłych ludzi, ale i takich, którzy nie stoją po dobrej stronie sceny. Niektórzy mogą sprzedać prawa do swoich projektów technologicznych, nie spodziewając się nawet jakichś złych zamiarów kupującego.

Czasami możemy się pomylić co do ludzi, a myśleć, gdy już jest za późno. Czasem jest już za późno, gdy groźne narzędzie, już jest oddane w złe ręce. Więc i nawet ludzie, którzy są w porządku, niechcący mogą oddać swoje umiejętności. Czasem nawet za darmo. Cóż widać, że niektórzy mają dar przekonywania. Ludzie, którzy mają władzę, mogą robić różne rzeczy, które może oglądasz tylko w filmach akcji. Jednak to i tak nie oddaje realiów.
Więc nawet jeśli założymy, że dane urządzenie mogło być stworzone przez niegroźną osobę i nie szukamy tzw. „ drugiego dna” To i tak musimy wiedzieć, że projekt może zmieniać właścicieli.

 

Dobrze czuwać.

 

Różni są ludzie. Są grupy ludzi, które mając władzę — będą próbowały wykorzystywać mózgowców do swoich celów. To jest oczywiste. Nie odpuszczają, dopóki nie zdobędą tego, co im potrzebne. Stosują różne, amoralne metody.
Wielu naukowców odmówiło współpracy złym ludziom, a teraz są szykanowani. Wielu nie odmówiło, innymi słowy sprzedało się. Niektórzy dostają warunek albo pracują dla kogoś — albo są eliminowani. Brzmi jak kryminał? To prawda. Są różne historie zależnie od poziomu władzy, pieniędzy i motywacji…

Nigdy nie wiesz, po co ktoś jej używa. Jaką masz pewność, gdy nie znasz jej twórców? Nie wiesz nic. Można opracować niesamowicie potężne taktyki postępowania z ludźmi i manipulowania ich potrzebami, marzeniami, kierunkami. Ludzie ponad przeciętni, tzw. mózgowcy, filozofowie, psycholodzy, mogą być dużym zagrożeniem. Jeśli pracują dla złych ludzi lub gdy sami mają władzę.

Dzisiaj nauka manipulacji staje się coraz obszerniejsza. Zbierając dane na temat ludzi, możemy wywołać w nich określone stany, czy reakcje, za pomocą słów, czy odpowiednich obrazów. Ogólnie inteligentni ludzie mogą manipulować ludźmi, tak, że oni nawet nie wiedzą, że są manipulowani.

Każde zdanie można zaplanować i założyć jaką reakcję one wywoła. Jeśli się ma w rękach media, to można z ludźmi prostymi zrobić wszystko. Mass media to jest potężne narzędzie technologiczne w historii. Wierzysz w to, że źli ludzie nie będą chcieli korzystać z jego możliwości? Może nagle zniknęli albo nagle wszyscy stali się dobrzy?

 

Technologia może iść w dobrym kierunku, ale…

 

 

Technologia może być tworzona i prowadzona w dobrą stronę. Ludzi można uczyć mądrego jej wykorzystywania i dyscypliny w postępowaniu w jej użytkowaniu. Można zachowywać odpowiednie granice i ich nie przekraczać. Jednak do tego potrzeba odpowiednich ludzi! Musi być ich dużo, muszą mieć również tak wysokie pozycje, jak ich przeciwnicy. Tak naprawdę wszystko dzieje się poza zasięgiem naszego wzroku, a my nie wiemy o nich nic.

Technologia może być wielkim zagrożeniem, w rękach złych ludzi. Ponieważ jeśli zwykłym cywilom, jacyś niezależni naukowcy, nie wyjawią prawdy o jej szkodliwości, to mogą się nawet nigdy o tym nie dowiedzieć, że im szkodzi. Możemy szukać przyczyn dolegliwości i chorób współczesnej cywilizacji na krańcach świata, a odpowiedź może być tuż za drzwiami od naszego domu.

Media robią takie zamieszanie, że nawet gdy ludziom mówi się prawdę, to już nie wiedzą, co mają myśleć. Wielu ludzi czuje się bezpieczniej, gdy idzie za głosem większej grupy. Jednak grupa, która umie kierować poglądami różnych grup, dobrze o tym wie. Czasami wystarczy się dobrze wczytać w literaturę psychologii, aby wywnioskować pewne zależności. Ciężej jest, gdy nie ma się zapału do poszukiwań i się mało wie. Jednak zachęcam do poszukiwań, potrzebujemy wiedzy, abyśmy byli wolni, przynajmniej dla siebie i naszych rodzin.

Mając większe pojęcie, możemy starać się chronić nasze dzieci. Ja nie mam nic przeciwko urządzeniom. Mam coś przeciwko złym motywacjom. Dobrze jest zachować ostrożność, nie wiemy z kim mamy do czynienia, a historia wiele nas uczy na temat ludzkich i nieludzkich możliwości.

 

Prawdziwy morderca to nie ten, który ma ubabrane ciuchy we krwi, prawdziwy morderca to ten z notatnikiem w ręku.


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *