O innej stronie inteligencji.

O innej stronie inteligencji.

 

 

 

Inteligencja to broń. Można ją wykorzystać do dobrych celów, ale również do złych. Lepiej by było, gdyby przestępcy byli… (stupid) i nie wychodzili poza ten nawias. Niestety często wychodzą i tacy inteligentni przestępcy są niebezpieczni. Bronią można ludzi bronić, ale można też do nich strzelać.

 

Czy inteligencja powinna w nas wzbudzać podziw?

 

 

Myślę, że sama inteligencja nie powinna. Przez lata w dziejach historii pojawiali się inteligentni władcy, czy ludzie o wysokich stanowiskach. Często mieli ręce brudne w cudzej krwi. Ważniejsze jest serce człowieka, a inteligencja dopiero później. Wokół nas śmiga wielu inteligentnie niebezpiecznych ludzi w garniturach. Skryci za maską swojego zawodu, czy talentu w jakiejś dziedzinie, mogą wydawać się kimś dobrym w naszych oczach. Tylko jest jeden problem, bo poza pracą mogą zmieniać całkowicie swoją tożsamość, i to niekoniecznie na lepszą.

Być może, to co widzisz, to tylko pozory. Wielu dba o to, aby ich w dany sposób postrzegano i osiągają swój cel. Może to jedyny sens w ich życiu… udawanie. Tak wielu ludzi pasjonuje się manipulacją. Tą skrajną manipulacją. Nie każdy jest na tyle szlachetny, aby trudzić się w relacjach, do tego wielu w tym szybkim świecie wybiera manipulację, która ostatecznie ignoruje granice. Wielu ludzi posiada jakieś swoje schematy i jeśli ktoś jest inteligentny, to je dostrzega. Rozrysowuje je na tablicy i ustala plan jak je obejść. Człowiek szlachetny pomoże słabszemu opuścić schemat, zaś ten który jest niegodziwy go zniewoli.

Wielu ludzi łatwo można przewidzieć i ustalić precyzyjnie na jakie słowa, obrazy, czy dźwięki będą reagować. Pobudzamy skojarzenia, emocje i chwytamy tak myszki w pułapkę. Po co tracić czas na długie rozmowy i przekonywanie kogoś, skoro można zrobić to szybciej? Ahh ten cały marketing…

No, ale o co w ogóle chodzi?

Chcesz wywołać u kogoś określony rezultat? Ustal najpierw, która emocja wywoła reakcje, której oczekujesz. Wydedukuj jakie skojarzenie, wywoła emocje, której oczekujesz i według tego zrób hasło reklamowe. Proste?

To statystyczne tango.  Badamy grupy ludzi i ustalamy, które emocję najczęściej im towarzyszą. Które skojarzenia najczęściej idą z nimi w parze, a dzięki tym sztuczkom nakręcamy sprzedaż. Ach, ta statystyka.

Co w tym szybkim świecie jest ważne? To czy więcej sprzedasz, czy szlachetność? Cóż. Nie daj się wycyckać. Zapamiętaj, że Ci mniej bystrzy, wcale nie są gorsi. Ludzie bardziej bystrzy powinni w sposób ludzki się o nich troszczyć, a nie ich oszukiwać. To jest normalne, że każdy jest zaprojektowany do czegoś innego. Jeden jest naukowcem, drugi zwykłym robotnikiem. Niestety ludzie lubią wykorzystywać swoją wyższą pozycję względem innych.

Nie patrz jedynie oczami. Niech te oczy współdziałają z całym ciałem. Ciało to wiele narządów pracujących w jednym celu. Celem tym jest życie. Nie ufaj samej inteligencji, nie ufaj, tylko dlatego, że ktoś ma wiedzę. Bo to, że ktoś coś ma, nie oznacza, że ma dobry cel. Skoro ciało jest określoną całością, to musisz tak patrzeć, poprzez całość którą jesteś. Nie pojedynczymi zmysłami. Pojedyncze zmysły powodują, że ufasz pozorom. Czujesz głód? Może do zweryfikowania uczucia musi dojść jeszcze umysł? Może to tylko stres, powoduje takie wrażenie?

Inteligencja i wiedza, to piękna i potężna broń, tylko zależy kto jej używa.

 

Zapisz się na newsletter.

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *