Czy technologia jest zła?

Czy technologia jest zła?

 

 

Technologia jest dobra i zła, w zależności od tego, kto ją wykonuje i po co ją wykonuję. No, nawet najlepsi mogą coś w swojej pracy przeoczyć. Wszystko ma swoje wady i zalety.

Gdy używamy jakiejś technologii, to czasami dopiero po latach okazuje się, że twórca się w czymś pomylił. No i miał prawo. Każdy ma prawo się pomylić.

Jako ludzie tworzymy, ale też popełniamy błędy i na nich się uczymy. To znaczy, dobrze podchodzić do urządzeń z dystansem i rozumieć, że ideały nie istnieją.

Nie można założyć, że urządzenie jest w pełni bezpieczne, czy też w pełni niebezpieczne. Jeśli się nie zbada sprawy dogłębniej, na przykład za pomocą badań naukowych. Wiara w samo słowo dane nam przez kogoś, nie do końca wystarczy. Szczególnie w sprawach naukowych.

Jeśli nie mamy możliwości badań nad tym, pozwólmy sobie na odrobinę zdrowej nieufności. Co nie oznacza, że mamy czegoś nie używać w ogóle. Raczej używać rozsądnie.

To tylko element, który w razie konieczności może być czynnikiem zapalenia się w głowie lampki. Gdy go nie ma, gdy nie ma zdrowej nieufności, a jest jedynie bierność, to i lampka bez czynnika się nie zapali.

I im dalej nam do przewidzenia jakiegoś niebezpieczeństwa, tym większe Kuku.

Wyobraź sobie dwoje przeciwstawnych gości:

 

Jacek buduje duży statek kosmiczny, żeby w razie jakiejś katastrofy ziemskiej uratować jak najwięcej ludzi.

Artur też buduje statek kosmiczny, ale jego celem nie jest ratowanie ludzi, jego celem jest zniszczenie wiosek i miast wraz z ludźmi w nich mieszkających.

No więc, skoro są dobrzy i źli ludzie, to obu grupom zdarza się nad „czymś” pracować. Tylko… zazwyczaj zły człowiek nie przyznaje się do swoich prawdziwych zamiarów. Co cechuje złego człowieka?

 

  • Krnąbrność
  • Podstępność
  • Zazdrość
  • Nienawiść
  • Chciwość

 

 

I tak dalej…

Wniosek?

 

Bądźmy czujni.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *